Unikátní biotop. Hřbitov a radotínské osobnosti

Naučná stezka Radotín 
Zastávka č. 2 - Unikátní biotop. Hřbitov a radotínské osobnosti 
(pdf, 1,4 MB)

Unikátní biotop
Hřbitov a radotínské osobnosti


Naučná stezka Radotín. Zastávka č. 2: Unikátní biotop
Umístění tabule na portálu Mapy.cz: ➡ Unikátní biotop
Před námi se rozprostírá areál radotínského biotopu. Jeho podstata spočívá v biologickém způsobu udržování čisté vody - pomocí vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách. Nepoužívá se žádná chemie, čímž je tato koupací plocha zcela mimořádná.

Další unikát si drží jako úplně první biotop určený k rekreaci a odpočinku na území hlavního města (v červnu 2014, kdy bylo vše dokončeno, se dalo podobných míst v celé republice napočítat na prstech jedné ruky). Přitom ještě pár let předtím zde byl typický „brownfield“, lokalita s bývalou skládkou, nefunkční čistírnou odpadních vod a pobořenými stavbami.

Původní podoba areálu dnešního biotopu (2008)
Původní podoba areálu dnešního biotopu (2008). Stará čistírna odpadních vod. 

Prvotní revitalizace probíhala po roce 2006, cílem bylo odstranit nebezpečné stavby a staré ekologické zátěže. V roce 2013 se Městské části Praha 16 podařilo odstartovat výstavbu nového areálu díky finančním prostředkům z rozpočtu Hlavního města Prahy (65 mil. Kč).

V průběhu stavby biotopu (2013)
Biotop v průběhu stavby (2013)

Biotop těsně po dokončení (2014)
Biotop těsně po dokončení (červen 2014)

Budova se zázemím byla realizována s cílem rozšířit areál o krytý plavecký bazén – jeho stavba byla investicí 105 milionů korun dokončena v roce 2019, od kdy slouží zejména rozšířeným hodinám tělocviku a plavání v místní základní škole. 

Letecký pohled na areál radotínského biotopu
Letecký pohled na areál biotopu 

Voda pro celý areál je čerpána ze studny a čistí ji průtok nádrží s více než 6000 rostlinami (na snímku mezi hřbitovem a velkou vodní plochou). Koupací část má největší hloubku 3,15 metru, je naplněna 4500 m3 vody a jako místo oddechu si ji každý rok vybere kolem 50 000 návštěvníků. Společně s bazénem (budova uprostřed) dotvářejí zcela výjimečný školní a rekreační areál.

ℹ️ Webové stránky radotínského biotopu
ℹ️ Facebookový profil radotínského biotopu

➡ Hřbitov a významné radotínské osobnosti
Centrální radotínský hřbitov byl založen roku 1881 jako náhrada za již nedostačující hřbitov, který původně obklopoval radotínský kostel. Jeho součást položená blíže k řece vznikla roku 1940.

Pohled od řeky ke hřbitovu v roce 1940
Pohled od řeky ke hřbitovu v roce 1940

Na zdejších náhrobcích můžeme číst jména nejvýznamnějších starých radotínských selských rodů, například Nebeských, Drchotových, Říhových a Ejemových, podnikatelské rodiny Hamanových či mlynářských rodů Šarbochových a Maškových.

Václav Drchota
Václav Drchota (starosta 1874-1882), postavil hostinec U České koruny, dnešní kulturní dům. Dobrovolným hasičům daroval svou stodolu, kterou využívali až do roku 2019.


Otakar Nebeský Josef Nebeský

Dům čp. 1 patřil rodu Nebeských, ze kterého pocházel Otakar Nebeský (vlevo), starosta Okresního výboru zbraslavského a politik Agrární strany. 

Na jeho činnost navázal syn Josef, významný politik Republikánské strany, po 2. světové válce neprávem obviněný z kolaborace s nacisty a po vykonstruovaném procesu komunisty  12 let 
uvězněný 

Hana Žižková
Hana Žižková, dlouholetá radotínská komunální politička za OF a ODS, v letech 2002-2006 starostka Radotína, později náměstkyně primátora hlavního města Prahy. 

Pochován je zde Václav Schmid, řídící učitel místní školy z let 1874-1911, protinacistický odbojář Jaroslav Matějovský, oblíbená radotínská starostka Hana Žižková nebo Milan Peroutka, bubeník legendární kapely Olympic. V dolní části se nalézá hrob tří vojáků Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovců. 
Zveřejněno: 01.09.2022 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2263 x
Vytisknout