Evakuační zavazadlo

Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ náhlého opuštění domova např. při nařízené evakuaci z důvodu požáru, povodně či jiného ohrožení.

Pro sbalení evakuačního zavazadla může posloužit batoh, sportovní či cestovní taška nebo kufr. Zavadlo je vždy nutné označit svým jménem a adresou, popřípadě telefonním číslem.

Co má správně sbalené evakuační zavazadlo obsahovat? Dle doporučení Hasičského záchranného sboru České republiky jde o několik základních věcí:

Léky, které aktuálně užíváte, ale i ty běžné, jež obsahuje každá lékárnička jako jsou přípravky proti bolesti, na snížení teploty, při nachlazení a obvazový materiál. Nezapomeňte si vzít při evakuaci i své zdravotní pomůcky, kterými mohou být brýle, aplikátor inzulínu či kompenzační pomůcka. Základní toaletní a hygienické potřeby (toaletní papír, hřeben, mýdlo, kartáček a pasta na zuby, ručník atd.). Jídlo a jídelní potřeby. Jídlem v evakuačním zavazadle jsou myšleny základní trvanlivé potraviny, tedy ty, které vydrží déle bez potřeby chlazení –  dobře zabalený chléb, nejlépe samootevírací konzervy, suchý salám, tvrdé sýry, ale třeba i sušené potraviny a sušenky. Jídelní potřebou se v tomto případě rozumí jídelní miska, talíř, příbor a kvalitní nůž. Tekutiny, nejlépe pitnou vodu, je potřeba připravit v dostatečném množství na každou osobu. Ideální v plastové láhvi a plastový kelímek.

Důležitou součástí zavazadla jsou i doklady a cennosti (peníze). Doklady jak osobní (rodný list, oddací list, občanský průkaz, cestovní pas a průkaz zdravotní pojišťovny), ale rovněž i ostatní jako jsou pojistné smlouvy, doklady k nemovitostem či automobilu. Další součástí zavazadla by měl být dnes již nezbytný mobilní telefon s nabíječkou, přenosné rádio s rezervními bateriemi. Neměli bychom zapomenout svítilnu (baterku) a její náhradní zdroj, ale také svíčku, zápalky či zapalovač, a to vše pro případ výpadku elektrické energie.

Oblečení a potřeby na spaní. Samozřejmostí je i kompletní základní oblečení a obuv, vše s ohledem na počasí i roční období. Na spaní izolační podložku (karimatku či nafukovací matraci), přikrývku a spací pytel.

V případě evakuace dětí je potřeba myslet i na vyplnění „dlouhé chvíle“ knihou, společenskou hrou či oblíbenou hračkou. Pokud budeme s sebou evakuovat domácí zvířátko, je nutno myslet i na jeho základní potřeby. V tomto případě je potřeba vzít i jeho očkovací průkaz a vhodný obal pro převoz.

Zveřejněno: 23.07.2015 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 13843 x
Vytisknout