Nesnadná cesta k odstranění vraků z pozemních komunikací

V kontextu události hořícího automobilu, u kterého museli 15. září v ulici Na Betonce zasahovat i radotínští hasiči, a následný osud jeho torza, podnítily mnoho dotazů od veřejnosti ohledně možnosti situaci řešit a vůz, který má registrační značku, nechat odtáhnout. Tak jako každý občan, kterému záleží na kultivovanosti a efektivním využití veřejného prostoru, i vedení místní radnice vnímá existenci automobilových vraků na území Radotína jako nežádoucí a neakceptovatelné.

Z pohledu legislativy však odstranění takových dlouhodobě odstavených, technicky nezpůsobilých, vraků automobilů, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Oprávněné odtahy jsou na území Prahy vykonávány prostřednictvím Správy služeb hl. města Prahy, která ve věci odtahů zastupuje hl. město Prahu, které je vlastníkem komunikací, ze kterých jsou vozidla odtahována. Správa služeb hl. m. Prahy se v takových případech řídí ustanoveními své zřizovací listiny, a to především:

  • 27 odst. 5 a § 45 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, (neoprávněné stání na vyhrazeném parkovišti, resp. stání na místě, kde vozidlo tvoří překážku v provozu), kdy SSHMP provede odtah na základě pokynu Městské policie Praha nebo Policie ČR;
  • 19b odst. 2 (tj. vozidlo je odtaženo zejména z důvodu porušení dočasného zákazu nebo omezení stání či zastavení), 19c odst. 2 (v případě vraků – odtah přímo k likvidaci) a § 19d odst. 2 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích (typicky vozidla s tzv. propadlou technickou po dobu delší než 6 měsíců).

Jak postupovat při zjištění vozidla technicky nezpůsobilého provozu na pozemních komunikacích?

Oznámit výskyt vraku lze na místně příslušném úřadu městské části, na místně příslušné služebně Městské policie hl. města Prahy a na Správě služeb hl. města Prahy (Oddělení odtahů a vraků).

Správa služeb hl. města Prahy po takovém oznámení provede místní šetření vozidla přímo na místě jeho výskytu. K tomuto šetření dochází zpravidla do pěti pracovních dnů od převzetí oznámení.

Pokud na základě návrhu vlastníka pozemní komunikace vyhodnotí Silniční správní úřad vozidlo jako vozidlo technicky nezpůsobilé („vrak“), uloží provozovateli/majiteli povinnost vrak odstranit. Po uplynutí 2 měsíců ode dne, kdy byla pravomocně uložena povinnost, zajistí vlastník pozemní komunikace předání vraku na náklady jeho provozovatele provozovateli zařízení ke sběru, výkupu, zpracování, využívání nebo odstraňování autovraků.

V případě, že je vozidlo z pozemní komunikace odstraněno po marném uplynutí lhůty  pro provedení technické prohlídky (2 měsíce) a následně nevyzvedne-li si provozovatel silniční vozidlo ve lhůtě 3 měsíců od doručení oznámení z odtahového parkoviště , rozhodne příslušný silniční správní úřad na návrh Správy služeb hl. města Prahy  o povolení prodeje silničního vozidla ve veřejné dražbě.

V Radotíně se řešila situace nežádoucího, z pohledu veřejného pořádku a ochrany zdraví, problematického vraku v ulici Na Betonce. V tomto specifickém případě, kdy daný vrak vyhořel a stal se potenciálně zdraví občanů ohrožující, vedení radnice podniklo kroky pro uplatnění rychlejší cesty pro jeho odstranění. Dle komunikace se zástupci Magistrátu hl. města Prahy a na základě právního rozboru bylo možné v takovém případě postupovat dle zákona č. 542/2020 Sb. Zákona o výrobcích s ukončenou životností, konkrétně dle §105 odstavec č.2. Po vyhodnocení Odborem životního prostředí a jeho shledání vraku jako veřejnému pořádku a zdraví ohrožující, bylo učiněno podání na Správu služeb hl. města Prahy, která přednostně zajistila odtah na své odtahové parkoviště v Praze v Dubči a dále bude konat všechny legislativní náležitosti směrem k vlastníkovi vozidla.

Vrak automobilu v ulici Na Betonce
Vloženo: 10.10.2024 – Ing. Pavlína Holá ; Přečteno 600 x
Vytisknout