Vysvětlení výše cen vstupného

U většiny filmů jsme od září 2011 zvedli vstupné. Je to dáno jednoduchým faktem. Filmy, které kino promítá, dostává od distributorů, kteří diktují minimální vstupné, které toto kino musí na film vybírat, jinak tyto filmy nebude smět promítat.

Za dob minulých, kdy byla pouze analogová technologie projekce, byly tyto sazby jednotné, ale nyní v éře digitální tomu je jinak. Ač jsme věřili, že digitální technologie dokáže snížit náklady a ona opravdu je levnější na distribuci než analog, některé společnosti se podle toho bohužel nechovají. Konkrétní výši vstupného (minimálního) na jednotlivý titul nelze stanovit předem, určuje si ho každá distribuční společnost individuálně a záleží na atraktivnosti filmu, včasnosti uvedení (čím později od premiéry, tím levnější), lokalitě, ve které se kino nachází a z jakého media (DCP, DVD, Blu-ray, 35 mm, satelit) bude promítán.

Na večerní představení většina filmů v digitální kvalitě se pohybuje minimální cenou u 2D v rozmezí 80 až 140 Kč. U 3D projekcí je tato situace ještě složitější. Většina distributorů drží cenu na 130 Kč, ale u některých filmů se minimální cena uváděných premiér pohybuje až do 165 Kč. Jedna z distributorských společností si tyto minimální sazby určuje podle toho, jak dlouho se film hraje opožděně od data premiéry (za každý týden dále od uvedení premiéry snižuje minimální vstupné o 5 Kč). Kdybychom u takového filmu chtěli udržet cenu pod 130 Kč, museli bychom hrát snad s více než měsíc a půl dlouhým zpožděním. Ale jelikož máme kino, které může hrát filmy od premiéry, zvolili jsme možnost nasadit tyto filmy v co nejlepších termínech. Má to ale háček. Pak je minimální výše vstupného již 165 Kč. Byla by zde možnost uvádět několik projekcí těchto filmů v premiérových časech a později za levnější vstupné. Zde je ale nutné, abyste nám dali vědět, co by Vám vyhovovalo.

Co se týká dalších druhů představení, budeme se snažit udržet ceny v tomto rozmezí: klubová představení 80 až 100 Kč ( pro členy 50 až 70 Kč); sobotní odpolední představení pro děti 50 až 70 Kč; představení pro školy 40 až 70 Kč za žáka; satelitní přenosy 250 až 350 Kč (v centru Prahy jsou ceny 350 až 540 Kč)


V ceně vstupného je započítán příplatek 1 Kč podle zákona ČNR č.241 ze dne 14. 4. 1992. Tento příplatek je odváděn Ministerstvu kultury do Státního fondu pro podporu a rozvoj České kinematografie, ze kterého jsme v roce 2011 obdrželi dotaci na nákup digitálního projektoru ve výši 800 000 Kč.

Výše vstupného do našeho kina kopíruje nejmenší možné sazby určené od distributorů. Plně si uvědomujeme výši těchto cen, s kterými ne vždy souhlasíme, a proto se budeme maximálně snažit využít všech možných slev, které nám umožní distributoři použít.

Děkuji za přečtení této delší aktuality a těším se, že výše psané pochopíte či případně pomůžete vysvětlit tuto problematiku dalším lidem, kteří se budou ptát, proč tomu tak je.
Vedoucí kina Radotín

Zveřejněno: 02.09.2011 –Kateřina Drmlová ; Přečteno 11384 x
Vytisknout