Demolice přemostění bude probíhat v průběhu celého dubna. Od května se stavbaři pustí do přípravy nových podpěr, na které nakonec usadí novou lávku. Stávající betonová lávka bude nahrazena zavěšenou ocelovou příhradovou konstrukcí. Stávající spodní stavba zůstane zachována a bude upravena pro potřeby nového statického systému. Šířka mostovky bude rozšířena na čtyři metry.
Náhradní řešení po dobu výstavby nebude
Radotínská radnice uvažovala o náhradě za chybějící přemostění. Požadavek na řešení provizorní lávky byl původně zmíněn i v soutěži na zhotovitele stavby. Městská část jako zadavatel oslovila i armádu, složky záchranného systému, ale i soukromé společnosti a další dodavatele podobných služeb. "Z nabídek bylo zřejmé, že lehké jednoduché pontonové lávky nelze použít kvůli bezpečnosti provozu, naopak masivní provizorní přemostění Berounky by překročilo 20 % ceny celé nové lávky. Nejlevnější nabídka byla za cenu okolo osmi milionů korun bez DPH, což je na období cca tří měsíců nereálné," uvedl Petr Šiška, radní Městské části Praha 16.
Uvažovalo se i o využití služeb převozníka. I tato varianta na dobu několika měsíců byla zatížena nereálnými podmínkami pro bezpečnost cestujících.
Design and BuildV první polovině října 2021 byla podepsána smlouva mezi Městskou částí Praha 16 a zhotovitelem lávky přes řeku Berounku, společností Raeder & Falge, která vyhrála výběrové řízení v soutěži „Design and Build" (Nakresli a stav). Soutěž vyhlásila městská část 7. června 2021. Zhotovitel lávky vyhrál výběrové řízení s částkou 38 875 000 Kč (bez DPH).
Tento způsob soutěže není zcela běžný, zhotovitel si dle technického zadání a požadavků zadavatele vypočítá celkovou částku za celý projekt, kterou pak nesmí překročit. Je sice podstatně náročnější na přípravu, ale přináší velké časové i finanční úspory pro obě strany.
Lávku poškodily povodně
Stávající lávka je ve svěřené správě Městské části Praha 16. Od povodní 2002 a 2013 je v havarijním stavu a tak neustále procházela opravami, které hradila radotínská radnice. Na její záchranu to ale nestačilo.

"Zahájení stavby je výsledkem složitých a dlouhé roky trvajících vyjednávání mezi vedením hlavního města Prahy a naší městskou částí," uvádí radotínský starosta Karel Hanzlík. „Prakticky o všechny mosty v metropoli se stará přímo hlavní město a jeho organizace. Problém tady ale nastal po vyhlášení soutěže na zhotovitele nové lávky. Jeden ze zúčastněných subjektů podal proti výsledku odvolání a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pozdržel výběr o dva roky. Ten byl následně zrušen. Abychom záležitost urychlili, dohodli jsme se s hlavním městem na převzetí administrace a zrealizování celé stavby,“ dodává starosta.
➡ O těchto komplikacích jsme informovali
v tomto článku.
V listopadu 2020 bylo rozhodnuto, že se nebude jednat o naprosto novou lávku, ale o celkovou rekonstrukci té stávající. Z té zůstanou betonové podpěry, které projdou úpravou, a také hlavní pylon, který připomíná lodní stěžeň. Nová lávka bude tedy podobná té stávající, ale díky navýšení mostovky i prodloužení pylonu bude podle jejího architekta mnohem vznešenější a navíc o polovinu levnější, než původní varianta z roku 2018.
Za návrhem nové lávky stojí Ing. arch. Josef Pleskot, který navrhoval již desítky různých projektů, mj. Generální konzulát ČR v Mnichově, přednáškový sál v ZOO Praha nebo Svět techniky - Science and Technology centrum v Ostravě a stojí také za přípravou soutěže „Design and Build“.
➡
Rozhovor s architektem Josefem Pleskotem