Roční hlášení o produkci a nakládání s odpady

01 Identifikační číslo:

0620-008

02 Kód:

--- neuvedeno ---

03 Pojmenování (název) životní situace:

Roční hlášení o produkci a nakládání s odpady

04 Základní informace k životní situaci:

§ 39 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o odpadech).

Původci odpadů nebo oprávněné osoby podávají Hlášení o produkci a nakládání s odpady za kalendářní rok vždy do 15. 2. následujícího roku v případě, že nakládaly s více než 100 kg nebezpečných odpadů a nebo s více než 100 tunami ostatního odpadu za kalendářní rok.

Odbor výstavby, dopravy a životního prostředí, Oddělení životního prostředí ÚMČ Praha 16 je příslušný ke zpracování hlášení pouze za provozovny ve správním obvodu Praha 16, tj. k.ú. Lahovice, Lipence, Lochkov, Radotín, Velká a Malá Chuchle, Zbraslav.

05 Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):

Původce odpadů - § 4 písm. w) zákona o odpadech - právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejichž činnosti vznikají odpady, nebo právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, které provádějí úpravu odpadů nebo jiné činnosti, jejichž výsledkem je změna povahy nebo složení odpadů, a dále obec od okamžiku, kdy nepodnikající fyzická osoba odpad odloží na místě k tomu určeném; obec se současně stane vlastníkem tohoto odpadu,

Oprávněná osoba - § 4 písm. x) zákona o odpadech - každá osoba, která je oprávněna k nakládání s odpady podle tohoto zákona nebo podle zvláštních právních předpisů

Podle zákona o odpadech je k převzetí odpadu do svého vlastnictví oprávněna pouze právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která je provozovatelem zařízení k využití nebo k odstranění nebo ke sběru nebo k výkupu určeného druhu odpadu nebo osoba, která je provozovatelem zařízení podle § 14 nebo za podmínek stanovených v § 17 zákona o odpadech též obec.

06 Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:

Hlášení o produkci a nakládání s odpady podle § 39 odst. 1 zákona   o odpadech zpracovávají původci a oprávněné osoby v případě, že produkují nebo nakládají s více než 100 kilogramy nebezpečného odpadu za kalendářní rok nebo s více než 100 tunami ostatních odpadů za kalendářní rok.

Rozhodující pro stanovení zda bylo dosaženo limitu je celková produkce odpadu původce nebo celkové množství, se kterým bylo nakládáno oprávněnou osobou. To znamená, že hlášení je povinen zaslat každý původce odpadu nebo oprávněná osoba, která stanovený limit, rozhodující pro povinnost zpracovat hlášení, dosáhla v součtu množství odpadů ve všech svých provozovnách na území ČR.


Má-li společnost na území ČR více provozoven a má povinnost zpracovat hlášení zašle samostatné hlášení za každou provozovnu místně příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze Úřadu městské části Praha 1 – 22. V těchto hlášeních budou uvedeny odpady, které provozovna v kalendářním roce vyprodukovala nebo se kterými nakládala.
Provozovna je povinna zaslat hlášení za všechny druhy odpadů, tj. nebezpečných odpadů i ostatních odpadů, i když splnila stanovený limit jen v jedné kategorii odpadů.

07 Jakým způsobem zahájit řešení životní situace:

Při splnění limitu (viz bod 6) je hlášení zasíláno na formuláři uvedeném v příloze č. 20 vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, v platném znění, do 15. února následujícího roku.
Hlášení se již nezasílá na příslušný úřad v listinné podobě. Hlášení se podává v elektronické podobě prostřednictvím ISPOP – Integrovaný systém plnění ohlašovací povinnosti – www.ispop.cz
Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností (ISPOP) umožňuje zpracování a příjem vybraných hlášení (ohlašovacích povinností) z oblasti životního prostředí v elektronické podobě a jejich další distribuci příslušným institucím veřejné správy. 
ISPOP je zřízen zákonem č. 25/2008 Sb., o integrovaném registru znečišťování životního prostředí a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí.
Zřizovatelem ISPOP a věcným garantem obsahu formulářů, tzn. ohlašovacích povinností, je Ministerstvo životního prostředí, systém vyvíjí a dodává společnost Telefónica Czech Republic, a.s., technický provoz a podobu aplikace ISPOP zajišťuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí.
Formulář Hlášení o produkci a nakládání s odpady (§ 21 a 22 vyhlášky č. 383/2001 Sb. – příloha 20 – F_ODP_PROD, určeno pro: Praha 16

08 Na které instituci životní situaci řešit:

Hlášení se podává prostřednictvím ISPOP, předpokladem podání je předchozí registrace subjektu.

09 Kde, s kým a kdy životní situaci řešit:

Pro hlášení provozoven na katastrálním území Lahovice, Lipence, Lochkov, Malá Chuchle, Radotín, Velká Chuchle a Zbraslav je příslušný Úřad MČ Praha 16, Odbor výstavby, dopravy a životního prostředí,Oddělení životního prostředí, Václava Balého 23/3, Praha - Radotín, 2. patro.
Úřední hodiny.

10 Jaké doklady je nutné mít s sebou:

Při osobní konzultaci k vyplňování formuláře hlášení – průběžná evidence odpadů a nakládání s nimi pro jednotlivou provozovnu.

11 Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:

Formulář Hlášení o produkci a nakládání s odpady § 21 a 22 vyhlášky č. 383/2001 Sb. – příloha 20 – F_ODP_PROD, určeno pro: Praha 16 – na stránkách www.ispop.cz v sekci Chci podat hlášení

12 Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit:

Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny. 

13 Jaké jsou lhůty pro vyřízení:

Termín pro podání hlášení je 15. února kalendářního roku.
POZOR!

14 Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace:

  • Oprávněné osoby (kontrola údajů poskytnutých původci),
  • Odd. integrovaného povolování a odpadového hospodářství Odboru životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy,
  • Centrum pro hospodaření s odpady,
  • Ministerstvo životního prostředí.

15 Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány:

Vedení a archivace evidence o odpadech a způsobech nakládání s nimi a to za každou provozovnu a každý druh odpadu samostatně po dobu nejméně 5-ti let.

16 Elektronická služba, kterou lze využít:

Hlášení lze podat pouze elektronicky prostřednictvím ISPOP.

17 Podle kterého právního předpisu se postupuje:

18 Jaké jsou související předpisy:

19 Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují:

Při zjištění chybného vyplnění hlášení telefonický nebo e-mailový kontakt s ohlašovatelem, příp. písemná výzva k doplnění údajů.

20 Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností:

Pokutu až do výše 1.000.000 Kč, ukládá ČIŽP nebo Úřad městské části Praha 16.

21 Nejčastější dotazy:

Na způsob podání hlášení a místní příslušnost.

22 Další informace:

Můžete se obrátit na Úřad městské části Praha 16, Odbor výstavby, dopravy a životního prostředí, Oddělení životního prostředí.

23 Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě:

24 Související životní situace a návody, jak je řešit:

Průběžná evidence odpadů.

25 Za správnost popisu odpovídá útvar:

26 Kontaktní osoba:

27 Popis je zpracován podle právního stavu ke dni:

29.10.2019

28 Popis byl naposledy aktualizován:

29.10.2019

29 Datum konce platnosti popisu:

Konec platnosti popisu není stanoven.

30 Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace:

--- neuvedeno ---