Místní poplatek ze psů

03 Pojmenování (název) životní situace:

Místní poplatek ze psů

04 Základní informace k životní situaci:

Poplatek ze psů upravuje zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, obecně závazná vyhláška č. 23/2003 Sb. HMP o místním poplatku ze psů, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád. Místní poplatek ze psů má charakter daně.

05 Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):

Poplatníkem je držitel psa, tj. fyzická nebo právnická osoba, která je přihlášena nebo má sídlo na území České republiky a je způsobilá k právním úkonům (nebo zákonný zástupce). Za právnickou osobu jedná statutární orgán, nebo ten, který se prokáže, že je oprávněn za ni jednat. Poplatek se platí obci (v Praze městské části) příslušné podle místa přihlášení fyzické osoby nebo sídla právnické osoby. Povinnost platit poplatek podle místa přihlášení se vztahuje i na cizince, kteří jsou na území ČR přihlášeni na základě povolení k pobytu podle příslušného zákona.

06 Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:

Poplatek se platí ze psa staršího 3 měsíců. Přihlásit psa je držitel povinen u správce poplatku úřadu příslušné městské části. 

Osvobozeny od poplatku jsou např. :
  • osoby nevidomé a osoby, které jsou považovány za závislé na pomoci jiné fyzické osoby podle zákona upravující sociální služby, osoby, které jsou držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P 
  • osoby provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob
  • osoby provozující útulek pro zvířata 
  • osoby, které stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis např. uživatelé honitby, jimž zákon o myslivosti ukládá povinnost držet a v honitbě používat lovecké psy
  • držitelé psa chovaného k vědeckým účelům v zařízeních k tomu určených
  • držitelé psa, jimiž jsou delegovaní diplomatičtí zástupci, konzulové z povolání a další  osoby, jsou-li státními příslušníky cizích států požívající podle mezinárodního práva výsady imunity, je-li zaručena vzájemnost
  • držitel psa služebního, sloužícího Policii ČR a městské policii a speciálně vycvičených záchranářských a lavinových psů, pokud mají příslušné osvědčení a držitel je členem Svazu záchranných brigád
  • držitelé psů převzatých z útulku provozovaných na území hl. m. Prahy po dobu dvou let od převzetí

07 Jakým způsobem zahájit řešení životní situace:

Poplatník je povinen splnit svoji ohlašovací povinnost u správce poplatku do 15 dnů ode dne, kdy nastala skutečnost, která má za následek vznik povinnost platit poplatek. Do 15 dnů je poplatník rovněž povinen oznámit každou skutečnost, která má vliv na výši poplatku. Při plnění své ohlašovací povinnosti je poplatník povinen sdělit své jméno, popř. jména, a příjmení nebo název, obecný identifikátor (RČ, IČ) byl-li přidělen, místo pobytu nebo sídlo podnikatele, popř. adresu pro doručování a osoby, které jsou oprávněny jednat v poplatkových věcech. 

Ohlašovací povinnost je nutno učinit s příslušnými doklady z důvodu potvrzení tiskopisu Přiznání místního poplatku ze psa o správnosti uvedených údajů. Přihlásit psa je povinen i držitel psa, který je od poplatku osvobozen (vyhláška 23/2003 Sb. HMP).

08 Na které instituci životní situaci řešit:

Obraťte se na Úřad městské části Praha 16, Odbor ekonomický.

10 Jaké doklady je nutné mít s sebou:

Poplatník prokazuje všechny skutečnosti, které je povinen uvádět při plnění ohlašovací povinnosti.

Požadované doklady:
  • občanský průkaz
  • doklad o pobírání sirotčího důchodu
  • u poživatele invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého do věku 65 let doklad o pobírání důchodu 
  • průkaz ZTP (průkaz nutné vždy na počátku každého kalendářního roku znovu předložit) a ZTP/P (u osob nevidomých, bezmocných a těžce zdravotně postižených)
  • doklad o převzetí psa z útulku (pouze útulky na území hlavního města Prahy z důvodu úlevy)
  • osvědčení o speciálním vycvičení služebních psů Policie ČR a městské policie a dále záchranářských a lavinových psů a průkaz člena Svazu záchranných brigád
  • potvrzení uživatele honitby, že jde o loveckého psa drženého a používaného v honitbě dle příslušného zákona
  • průkazy - potvrzení o chovu psa k vědeckým účelům v zařízeních k tomu určených
  • právnické osoby musí doložit výpis z obchodního rejstříku a svůj vztah k prostorám, kde bude pes chován
  • součástí přiznání k místnímu poplatku ze psů je i čestné prohlášení, je-li poplatník poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jediným zdrojem jeho příjmů (osoby do 65 let)

11 Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:

Přiznání k místnímu poplatku ze psů (pdf, 170 kB)
Odhlášení psa z evidence poplatku ze psů (pdf, 174 kB)

Potřebné formuláře jsou k dispozici i v tištěné podobě u Odboru ekonomického ÚMČ Praha 16, v elektronické podobě na webu MČ Praha 16.

12 Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit:

Sazby a splatnost poplatku stanovuje obecně závazná vyhláška hl. města Prahy č. 23/2003 Sb., o místním poplatku ze psů.

Sazba poplatku činí ročně:
  • Rodinný dům - sazba za jednoho psa 300 Kč, za druhého a dalšího 600 Kč.
  • Ostatní bytové domy - sazba za jednoho psa 1 500 Kč, za druhého psa a dalšího 2 250 Kč.
  • Poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediný zdroj příjmu anebo poživatel sirotčího důchodu anebo osoba starší 65 let - sazba za jednoho psa 200 Kč, za druhého psa a dalšího 300 Kč (rodinné domy a ostatní bytové domy).
  • Držitel (právnická osoba) psa určeného a užívaného k hlídání objektů, která je zároveň vlastníkem objektu - sazba za jednoho psa 600 Kč, za druhého psa a dalšího 900 Kč. Oprávnění bude doloženo výpisem z obchodního rejstříku a dokladem o vlastnictví objektu.
Poplatek je splatný předem, a to nečiní-li více než 600 Kč ročně nejpozději do 31. března každého roku a činí-li více než 600 Kč ročně, ve dvou stejných splátkách, nejpozději do 31. března a 31. srpna každého roku.

Způsob placení poplatku se uskutečňuje hotově nebo platební kartou na pokladně Úřadu městské části Praha 16, odboru ekonomickém či poštovní poukázkou prostřednictvím pošty nebo bezhotovostním převodem na účet vedený u České spořitelny, a.s. Praha, číslo 19-2000861379/0800. K identifikaci platby je nutno použít variabilní symbol přidělený správcem poplatku.

13 Jaké jsou lhůty pro vyřízení:

  • Splnění ohlašovací povinnosti do 15 dnů ode dne, kdy nastala skutečnost, která má za následek vznik poplatkové povinnosti a skutečnost, která má vliv na výši poplatku.

  • Lhůty splatnosti poplatku (§ 5 obecně závazné vyhlášky č. 23/2003 Sb. HMP).

  • Lhůty pro vyměření poplatku při nesplnění poplatkové povinnosti (§ 11 - 12 zákona č. 565/1990 Sb.)

14 Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace:

Další účastníci nejsou stanoveni.

15 Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány:

Další činnosti nejsou stanoveny.

16 Elektronická služba, kterou lze využít:

Nelze využít žádnou elektronickou službu.

28 Popis byl naposledy aktualizován:

26.01.2022

29 Datum konce platnosti popisu:

--- neuvedeno/neomezeno ---