Koronavirus: Víc lidí na hromadných akcí od 26. června

Vláda posunula termín dalšího plánovaného rozvolnění. Původně se počítalo s 1. červencem, nyní by to mělo být již od soboty 26. června. Již dříve projednané mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví schválila vláda na svém jednání 21. června. 


Od 26. června se tak navýší maximální kapacita kulturních představení, sportovních utkání a také vzdělávacích akcí na 2 000 osob uvnitř a 5 000 osob venku. 

V klubech a zařízeních stravovacích služeb bude také možné produkovat živou hudbu za dodržení dvoumetrového rozestupu od vystupujících. V platnosti naopak prozatím zůstane zákaz tance. 

Zvýšení maximální kapacity se týká také soukromých a veřejných hromadných akcí, a to na přítomnost až 500 lidí uvnitř a 1000 lidí venku. Zvýší se také kapacita bazénů a wellness zařízení, a to až na 75 % celkové kapacity.

V prostorách maloobchodu a provozoven služeb bude platit pravidlo 1 zákazník na 10 m² prodejní plochy. Zrušen je zákaz propagačních aktivit, u nichž je přítomna osoba zajišťující jejich průběh, např. ochutnávky v obchodech.

Ve službách i na kulturních, sportovních a ostatních hromadných akcích nadále platí povinnost prokazovat bezinfekčnost, k čemuž slouží tzv. systém O-T-N. Lidé se tak před vstupem musí prokázat certifikátem o očkování, platným negativním testem, nebo potvrzením, že v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Potvrzení o všech těchto možnostech je možné stáhnout na stránce ocko.uzis.cz.

Zmírnění těchto opatření již dříve ministerstvo představilo. Vláda dnes pouze změnila jeho účinnost s ohledem na to, že opatření obsahuje také podmínky pro letní pobytové tábory, které začínají již od 26. června. 

Vláda schválila nově možnost uznávání očkování pro občany ČR a EU, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt. Pokud jsou očkováni ve třetích zemích vakcínou schválenou Evropskou lékovou agenturou, doloží to národním certifikátem, jehož vzor bude zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví. Tito lidé mohou nejen volně vstoupit do ČR, ale také se prokazovat v rámci ČR, např. ve službách.
Zveřejněno: 23.06.2021 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2184 x
Vytisknout