Začala stavba druhé půlky nového podchodu pod tratí. Nyní je patrné, proč musel ustoupit starý nevyužívaný objekt

Radotínská radnice vyjednala v rámci modernizace železnice stavbu nového podchodu pod tratí, který propojí oblast nového sídliště s prostorem autobusových terminálů a s jednotlivými nástupišti. „Podchod zvýší bezpečnost chodců i cyklistů a zajistí komfortní spojení mezi nádražím, Vrážskou a ulicí Na Betonce,“ říká radotínský starosta Karel Hanzlík. Stavbě však musel ustoupit starý drážní objekt, na druhou stranu radnice zachrání historickou budovu nádraží.

Půlka podchodu na straně nového sídliště už je hotová, stavbaři se v červenci pustili do stavby jeho druhé poloviny ve Vrážské. Viditelný už je nakloněný chodník, po kterém se pěší a cyklisté dostanou do podchodu. Vstup sousedí s pizzerií Luna. „Jasně se tu ukazuje, že nevyužívaný drážní sklad musel ustoupit stavbě podchodu, který zajistí komfortní a bezpečné překonání trati. Přesto někteří opoziční zastupitelé dodnes nepochopili, co je pro naši městskou část opravdu důležité – zda bezpečný podchod, nebo nevyužívaný objekt. Nyní si už každý může udělat reálný obrázek o tom, že podchod nebylo možné umístit na jiné místo,“ vysvětluje Karel Hanzlík. O poloze podchodu rozhodovaly také podzemní rozvody různých sítí. Důležitou roli hrála rovněž skutečnost, že Správa železnic první kolej posouvá směrem k Vrážské ulici a starý objekt překážel i tomuto záměru.

Postup stavebních prací na nových podchodech - na radotínském nádraží a podchod, který bude sloužit pěším a cyklistům po uzavření přejezdu v ulici Na Betonce, 11.8.2021

Na straně autobusových zastávek bude mít podchod hned dva přístupové body. Od bistra Luna povede do podzemí zmiňovaný nakloněný chodník. A ve směru od restaurace Portland bude možné využít schodiště. Na jednotlivá nástupiště a na druhou stranu k novému sídlišti povedou opět skloněné chodníky. Díky tomu bude celý nový podchod pod tratí bezbariérový a mohou jej pohodlně používat i rodiny s kočárky nebo vozíčkáři.

Na bezbariérový se zároveň změní druhý podchod, který vzniká přímo v prostoru nádraží na místě původního koridoru pod kolejištěm. U něj zajistí pohodlnou přepravu kočárků nebo osob s omezenou pohyblivostí výtahy.

Radotínská radnice považuje za důležitější, než chránit starý drážní sklad na úkor bezpečného podchodu, záchranu historické nádražní budovy. „Správa železnic už podobné objekty nepotřebuje a na mnoha místech Česka se staré výpravní budovy bourají. My však objekt zachováme, od Správy železnic budovu vykoupíme a našim záměrem je v ní umístit pobočku městské policie a úřadu práce,“ uzavírá starosta Karel Hanzlík.

Petr Buček

Všechny fotografie ze stavby podchodů na nádraží, nástupišť či přejezdu.
Zveřejněno: 11.08.2021 – Eva Javorská ; Přečteno 2402 x
Vytisknout