Semafory zklidní provoz v tunýlku

Úzký tunýlek spojující Prvomájovou ulici s Vrážskou ucpávají během dopolední i odpolední špičky auta a dochází v něm k problematickým situacím. Vedení radotínské radnice se spolu s Policií ČR a se zástupci investora modernizace železniční trati na posledním společném jednání, která jsou místní samosprávou pravidelně svolávána k vyhodnocování dopravních opatření, dohodli, že nejlepším řešením bude osadit tunýlek a přilehlou křižovatku s Vrážskou semafory.

Nesouhlas Policie ČR se semaforem u tunýlkuSvětelná signalizace se objeví před vjezdem do tunelu v Prvomájové ulici, další semafory budou stát ve Vrážské v obou směrech – od Chuchle i od radotínského nádraží. „Toto řešení jsme prosazovali od samého počátku, ale kvůli neúplnému projekčnímu zpracování a nesouhlasnému stanovisku ze strany Policie ČR z 27. února letošního roku byla varianta se světelným signalizačním zařízením tehdy zamítnuta,“ vysvětluje radotínský starosta Karel Hanzlík. Nyní konečně dostaly semafory zelenou.Především v ranních a podvečerních hodinách projedou auta díky světelné signalizaci rychleji pod tratí a také přilehlými ulicemi. Opatření zde zůstanou až do chvíle, než se otevře nový železniční most u Horymírova náměstí a Karlické ulice. Jeho stavba přitom běží rychleji, než se předpokládalo, a pokud nedojde ke zdržení, začne řidičům a chodcům sloužit o několik týdnů dříve. Už koncem listopadu.

Tunýlek mezi Prvomájovou a Vrážskou ulicí

Do té doby je však nutná změna dopravního opatření. U tunýlku pod železniční tratí dochází pravidelně k zácpám, auta do něj najíždějí z obou stran, následně musí složitě couvat zpátky, což v některých případech, kdy v závěsu najíždějí další a další auta, prakticky není možné. Snahou radnice je ulevit provozu v tunýlku samotnému a zároveň zklidnit dopravu ve Vrážské a Prvomájové. „Všechny i nadále žádám o trpělivost, modernizace železnice přináší komplikace v dopravě. Naším cílem je, aby se auta nehromadila a nestála v kolonách především v obytné zástavbě,“ uvádí starosta Hanzlík. Semafory se u tunýlku objeví během července. Nasazení světelné signalizace není levnou záležitostí, náklady na jejich využití do přelomu listopadu a prosince se pohybují ve stovkách tisíců korun.

Úzký tunýlek se dočká celkové rekonstrukce v další etapě modernizace železnice mezi Smíchovem a Radotínem. Trať nad ním se posune nahoru, aby rozšířeným obousměrným tunelem mohla projíždět vyšší vozidla – například hasičská auta. Kvůli nutnému navýšení kolejiště nad tunýlkem a celého přilehlého úseku zahrnuli projektanti tuto stavbu až do další fáze rekonstrukce trati, která se zaměří na část u radotínského nádraží.

Pro řidiče, kteří Radotínem projíždění z centra Prahy do Černošic, Dobřichovic a do dalších míst, platí i nadále objízdné trasy po Pražském okruhu a po silnici na Strakonice.  

Vedení radotínské radnice na jednání se zástupci Policie ČR a investora modernizace železniční trati.

Zveřejněno: 03.06.2020 – Eva Javorská ; Přečteno 744 x
Vytisknout